gov.ua
Державні сайти України

Національна служба здоров'я України

Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України

Людям із порушенням зору
ua
En
in English
;

Рекомендації ОДС


Процес прийому виклику не повинен змінювати встановлений порядок інструкцій для надання допомоги до приїзду бригади у загрозливих для життя станах (наприклад, СЛР чи прийому Геймліха).


Алгоритм опитування:

 1. Контактні дані пацієнта (адресу і номер телефону).
 2. Стан пацієнта (в свідомості/без свідомості, дихає/не дихає, вік).
 3. Якщо пацієнт без свідомості, негайно передайте інформацію про виклик виїзній бригаді і продовжуйте розмову, надаючи рекомендації щодо допомоги до приїзду бригади ЕМД.
 4. Головна скарга:
  1. переважаючі симптоми (лихоманка, кашель, задишка, утруднене дихання);
  2. запитайте, чи перебувала особа в епідемічному осередку, чи мала контакт із пацієнтом з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19 протягом останніх 14 днів;
  3. запитайте, чи перебувала особа в епідемічному осередку, чи мала контакт із пацієнтом з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19 протягом останніх 14 днів;
 5. Чи поряд перебуває хтось із подібними ознаками респіраторної інфекції?
 6. Чи спостерігались протягом останніх 1-2 днів наступні ознаки: лихоманка чи озноб, сильний кашель, блювання чи діарея.
 7. Якщо скарги пацієнта не пов’язані з ознаками респіраторного захворювання, запитайте, чи контактні особи не мають проявів респіраторного захворювання.
Визначення особи із підозрою на інфікування:

 1. особи із ознаками і симптомами, характерними для COVID-19 (лихоманка та/або ознаки респіраторної інфекції: кашель, задишка, утруднене дихання та ін.);
 2. особи з ознаками і проявами, характерними для COVID-19, з імуносупресією (н., особи, які приймають ліки, що пригнічують імунітет) та/або пацієнти із хронічними захворюваннями (н., цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легень, хронічна хвороба нирок);
 3. особи, включно із медичним персоналом, які протягом останніх 14 днів до появи симптомів перебували у контакті з пацієнтом із підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-2019;
 4. особи, які протягом останніх 14 днів до появи симптомів прибули із країн, де виявлено захворювання, спричинене COVID-19.

 5. Пацієнти, які відповідають визначеним вище критеріям, повинні бути оглянуті і транспортовані як особи з підозрою на інфікування COVID-19.

  Інформація про підозру на інфікування має бути передана виїзній бригаді ЕМД без затримок, щоб вони могли забезпечити використання ЗІЗ до прибуття на місце події.

Рекомендації щодо засобів індивідуального захисту (ЗІЗ)

 1. Респіратори з рівнем захисту FFP2/N95 або вище або лицеві маски (якщо немає респіраторів).
 2. Респіратори з рівнем захисту FFP2/N95 або вище слід використовувати замість лицевих масок при проведенні маніпуляцій, які передбачають контакт з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів.
 3. Засоби для захисту очей (в тому числі, використання окулярів або щитка для обличчя, який повністю покриває передню і бокові частини обличчя). Звичайні окуляри для зору або контактні лінзи НЕ забезпечують достатнього рівня захисту.
 4. Одна пара одноразових рукавичок. Змініть рукавички, якщо вони порвались або сильно забруднились, і акуратно помістіть їх в кишеню захисного одягу.
 5. Водії, якщо вони безпосередньо залучені до надання допомоги пацієнту (наприклад, переміщують пацієнта на ноші), мають користуватися всіма перерахованими вище ЗІЗ. Після закінчення надання допомоги пацієнту при поверненні у кабіну авто, водій має зняти ЗІЗ і провести дезінфекцію рук, щоб запобігти поширенню патогена у кабіні.
 6. Якщо у транспортному засобі немає ізольованого відділення для водія, водій має зняти захисний щиток для обличчя або окуляри, захисний одяг і рукавички та дезінфікувати руки. Лицеву маску або респіратор не потрібно знімати, залишатися в них протягом транспортування.○ Якщо у транспортному засобі немає ізольованого відділення для водія, водій має зняти захисний щиток для обличчя або окуляри, захисний одяг і рукавички та дезінфікувати руки. Лицеву маску або респіратор не потрібно знімати, залишатися в них протягом транспортування.
 7. Всі працівники повинні НЕ торкатися обличчя під час роботи.
 8. По прибуттю бригади, після передачі пацієнта медикам закладу охорони здоров’я, медики ЕМД повинні зняти ЗІЗ і викинути, після цього дезінфікувати руки. Використані ЗІЗ мають бути утилізовані відповідно до звичних процедур.
Порядок одягання ЗІЗ:

 1. При проведенні маніпуляцій, які передбачають контакт з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів: Головна скарга:
  1. захисний костюм
  2. хірургічна маска
  3. захист для очей
  4. одноразові рукавички
 2. При контакті з пацієнтами із підозрою або інфікуванням COVID-19 без маніпуляцій, пов’язаних з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів:
  1. захисний костюм
  2. хірургічна маска
  3. захист для очей, якщо можливе розбризкування біологічних рідин
  4. одноразові рукавички
 3. При контакті з пацієнтами із підозрою або інфікуванням COVID-19 з маніпуляціями, пов’язаними з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів:
  1. водовідштовхуючий спецодяг
  2. респіратор зі ступенем захисту FFP2/N95 або вище
  3. захист для очей
  4. дві пари одноразових рукавичок, якщо використовується спецодяг
Проведення огляду пацієнта

 1. Якщо диспетчер ОДС запідозрив, що пацієнт може бути інфікованим COVID-19, працівники ЕМД повинні використати відповідні ЗІЗ до прибуття на місце події.
 2. Якщо інформація про ймовірне інфікування COVID-19 не була надана ОДС, медики ЕМД повинні вживати відповідних застережних заходів при виїзді на будь-який виклик до пацієнта із ознаками респіраторної інфекції.
 3. Первинна оцінка стану має здійснюватись на відстані щонайменше 2 м від пацієнта, якщо це можливо.
 4. Потрібно обмежити контакт із пацієнтом до моменту, доки він не одягне лицеву маску для запобігання поширення інфекції
 5. Якщо після проведення огляду пацієнт не потребує госпіталізації і в нього підозра на інфікування COVID-19 легка форма, необхідно надати йому рекомендації, щодо організації допомоги вдома (самоізоляція).
Визначення потреби у госпіталізації:

Чи потребує пацієнт із ознаками клінічно чи радіологічно підтвердженого діагнозу пневмонії, гострого РДС чи грипоподібного захворювання стаціонарного лікування (лихоманка 37.8 і більше та щонайменше один із наступних симптомів з гострим початком: стійкий кашель з мокротинням або без, захриплість, нежить або закладеність носа, задишка, біль у горлі, хрипляче дихання, чхання)?

Ні, легкий перебіг захворювання: невисока гарячка до 38 С, що добре контролюються прийомом жарознижуючих препаратів, нежить, сухий кашель без ознак пневмонії та дихальної недостатності (таких як утруднене дихання, посилене дихання, наявність мокротиння або кровохаркання), за відсутності шлунково-кишкових проявів (такі як нудота, блювання та/або діарея) та без змін психічного стану (порушення свідомості, млявість). Надати рекомендації щодо самоізоляції та подальших дій при погіршенні самопочуття. За консультаціями під час самоізоляції, дистанційно (тел.) звертатись до сімейного лікаря.

  Так, якщо стан хворого відповідає важкому ступеню захворювання:
 1. - ознаки пневмонії та/або дихальної недостатності (утруднене дихання, наявність мокротиння або кровохаркання, показник SpO2 ≤ 94), розвиток гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), сепсису та септичного шоку та поліорганної недостатності;
 2. - шлунково-кишкові симптоми (такі як нудота, блювання та/або діарея);
 3. - пацієнти старшого віку або пацієнти із факторами ризику тяжкого/ускладненого перебігу (тяжка супутня патологія дихальної та серцево-судинноїмсистеми,мцукровий діабет, пацієнти в стані імунодефіциту, пацієнти з нирковою недостатністю, онкологічними захворюваннями, аутоімунними захворюваннями);
 4. - пацієнти незалежно від ступеню тяжкості захворювання, в яких відзначається підвищення температури вище 38 С, що погано піддається корекції (тимчасове не більше, ніж на 1-1,5 години зниження на тлі прийому жарознижучих препаратів з наступним її підвищенням);
 5. - зміни психічного стану /дезорієнтація(сплутаність свідомості, млявість).

Госпіталізація за епідеміологічними критеріями показана хворим з підозрою на COVID-19 показана при неможливості самоізоляції (проживання у гуртожитку, незадовільних побутових умовах або знаходження в закладах закритого типу).

Застережні заходи при проведенні маніпуляцій, які передбачають контакт з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів пацієнта

 1. Маніпуляції, при яких найбільш вірогідно виникне контакт із аерозольними виділеннями: вентиляція мішком Амбу, орофарингеальне відсмоктування, ендотрахеальна інтубація, використання небулайзера, CPAP, biPAP, СЛР.
  1. Мішок Амбу та інше дихальне обладнання має бути оснащене НЕРА фільтром для очистки видихуваного повітря.
 2. На додачу до описаних вище ЗІЗ потрібно використовувати респіратор із рівнем захисту FFP2/N95 або вищим замість лицевої маски.
 3. Якщо можливо, потрібно відчинити двері в салоні, де перебуває пацієнт, і активувати систему опалення, вентиляції та кондиціонування повітря (ОВК/HVAC). Це слід робити подалі від пішохідної зони.
Транспортування пацієнта з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19 до закладу охорони здоров’я (включаючи міжлікарняні перевезення)

 1. Під час транспортування обмежте кількість персоналу, який перебуває поряд з пацієнтом, щоб мінімізувати ризик поширення інфекції.
 2. Бригада ЕМД повинна повідомити ЗОЗ, що транспортує пацієнта з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19, оскільки медичні працівники закладу повинні вжити необхідних заходів інфекційного контролю до прибуття пацієнта.
 3. Ізолюйте пацієнта від контакту з іншими людьми наскільки це можливо.
 4. Члени сім’ї пацієнта та інші контактні особи, які могли інфікуватися, не повинні супроводжувати пацієнта. Якщо їм все ж таки довелось їхати поряд із пацієнтом, то їм слід одягнути лицеву маску.
 5. Ізолюйте кабіну водія від салону, де перебуває пацієнт, щільно закрийте вікна і двері.
 6. Якщо можливо, використовуйте транспортні засоби, в яких салон і кабіна водія розділені та мають окремий повітропотік
  1. Закрийте двері/вікно між кабіною водія і салоном перед розміщенням пацієнта в автомобілі.
  1. Під час транспортування повітропотік в обох відділеннях транспортного засобу має бути у НЕ рециркуляторному режимі, щоб максимально зменшити поширення потенційно інфікованих частинок через повітря.
  1. Якщо в автомобілі є задній витяжний вентилятор, використовуйте його, щоб спрямувати потік повітря в напрямку від кабіни водія через салон, де надається допомога пацієнту, до задньої частини транспортного засобу.
  1. Деякі транспортні засоби оснащені додатковою системою рециркуляції, яка пропускає повітря через HEPA фільтри перед поверненням його в автомобіль. Такі системи можуть бути використані для збільшення частоти повітрообмінів за годину.
 7. Якщо кабіна водія не відокремлена і потрібно скористатися вентиляцією, відкрийте зовнішні повітряні вентилятори в ділянці водійського сидіння і ввімкніть задні витяжні вентилятори на найбільшу потужність. Це створить негативний градієнт тиску в зоні перебування пацієнта.
 8. Дотримуйтесь планового алгоритму дій при транспортуванні пацієнта до закладу охорони здоров’я (наприклад, забезпечте потрапляння пацієнта прямо до місця для огляду).
Порядок знімання ЗІЗ:

 1. Маніпуляції, які передбачають контакт з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів не проводились:
  1. одноразові рукавички
  2. дезінфекційна обробка рук
  3. захисний костюм
  4. дезінфекційна обробка рук
  5. захист для очей (якщо використовувався)
  6. дезінфекційна обробка рук
  7. хірургічна маска
  8. дезінфекційна обробка рук
 2. Маніпуляції, які передбачають контакт з аерозольними виділеннями з дихальних шляхів, проводились (з використанням респіратора зі ступенем захисту FFP2/N95 і вище і захисту для очей):
  1. зовнішня пара рукавичок
  2. спецодяг
  3. внутрішня пара рукавичок
  4. дезінфекційна обробка рук
  5. захист для очей
  6. дезінфекційна обробка рук
  7. респіратор зі ступенем захисту FFP2/N95 і вище
  8. дезінфекційна обробка рук
Заповнення медичної документації

 1. Медичну документацію слід заповнювати після того, як медики ЕМД завершили транспортування, зняли ЗІЗ і провели гігієнічну обробку рук.
  1. Будь-яка письмова документація має відповідати вербальній комунікації з приймальним відділенням щодо стану пацієнта.
 2. Медична документація ЕМД має включати перелік всіх працівників ЕМД, які були у контакті із пацієнтом і ступінь контакту (наприклад, не було контакту з пацієнтом, прямий контакт з пацієнтом під час надання допомоги).
Обробка транспортного засобу ЕМД після транспортування пацієнта із підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19

 1. Після транспортування пацієнта залиште задні двері відкритими для забезпечення циркуляції повітря, щоб з повітряним потоком відбулась елімінація потенційно інфікованих частинок.
  1. Часу, необхідного для завершення процедури передачі пацієнта до закладу охорони здоров’я і заповнення медичної документації має бути достатньо, щоб салон автомобіля провітрився.
 2. Під час миття автомобіля персонал ЕМД має використовувати одноразовий захисний одяг і рукавички. Також варто використовувати щиток для обличчя чи лицеву маску і окуляри, якщо можливе розбризкування рідин під час процесу.
 3. Двері мають залишатися відкритими під час миття транспортного засобу.
 4. Планові процедури очищення і дезінфекції (наприклад, особливості використання очищувачів і води для попередньої обробки до використання спеціальних дезінфікуючих засобів на контактних поверхнях чи об’єктах, які активно використовуються) підходять для використання.
 5. Засоби рекомендовані до використання EPA для використання при боротьбі зі збудником SARS-CoV-2 тут: List N.
 6. Мийте і дезінфікуйте транспортний засіб, дотримуючись стандартних процедур. Всі поверхні, з якими міг контактувати пацієнт або матеріали, які використовувались при наданні допомоги пацієнту (наприклад, ноші, поручні, контрольні панелі, підлога, стіни, робочі поверхні) мають бути ретельно очищені і дезінфіковані.
 7. Чистіть і дезінфікуйте обладнання багаторазового використання перед використанням його для надання допомоги іншому пацієнту відповідно до інструкцій виробника.
 8. Дотримуйтесь стандартних процедур щодо користування та утилізації інфікованих ЗІЗ та інших медичних відходів.
 9. Дотримуйтесь стандартних процедур щодо пакування і прання використаного одягу. Уникайте струшування одягу.
Подальше спостереження та/або ведення звітності медиками ЕМД після надання допомоги пацієнту з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19

 1. Бригада ЕМД заповнює звичну медичну документацію.
 2. Керівники ЦЕМД повинні забезпечити персонал ЕМД листками тимчасової непрацездатності за потреби.
 3. Персонал ЕМД, які контактував із пацієнтом з підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19, повинен повідомити про це керівництво, щоб забезпечити належне подальше спостереження.У випадку наявної декларації, передати випадок на ПДМ, в якому обслуговується пацієнт для проведення активного моніторингу сімейним лікарем. У разі відсутності декларації, в ПМД за місцем перебування.
  1. Про будь-який незахищений контакт (наприклад, без використання рекомендованих ЗІЗ) має бути повідомлено безпосередньому керівнику.
  2. Медики ЕМД мають бути уважними щодо проявів лихоманки чи інших респіраторних симптомів (наприклад, кашлю, задишки, болю в горлі). Якщо симптоми виникли, то варто самоізолюватися і повідомити свого керівника.

Джерела: