Після прийняття Закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення 19 жовтня 2017 громадяни України отримують гарантований державою пакет медичних послуг та лікарських засобів. Згідно з Законом, єдиним замовником медичних послуг та платником за їхнє якісне надання є Національна служба здоров'я України.

З 1 квітня 2019 року до НСЗУ перейде адміністрування урядової програми реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». Програма була впроваджена у 2017 році для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів для лікування трьох соціально-важливих груп захворювань: серцево-судинних, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу. До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 258 торгових найменувань, 64 з яких можна отримати безоплатно.

З переходом програми реімбурсації в адміністрування НСЗУ відшкодування вартості лікарських засобів буде відбуватися за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку». Це стане можливо завдяки реалізації програми за новими принципами:

—   єдині прозорі правила укладення договорів – усі аптеки, які виконають мінімальний набір вимог, зможуть укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ;
—   використання електронних інструментів – усі процеси пов'язані з укладенням договору про реімбурсацію та відпуск ліків за електронними рецептами відбуватимуться в електронній системі охорони здоров'я;
—   електронний рецепт – забезпечить мобільність пацієнтів та нівелює географічні обмеження, оскільки отримати ліки можна буде в будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, незалежно від місця, де було виписано рецепт.

Щоби укласти договір про реімбурсацію аптечний заклад повинен відповідати вимогам, забезпечивши у себе наявність:
—   ліцензії на право провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами
—   комп'ютерів та підключення до інтернету;
—   медичної інформаційної системи (МІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних електронної системи охорони здоров'я;
—   електронних цифрових підписів у всіх працівників, які відпускатимуть лікарські засоби за електронними рецептами.

У лютому 2019 року розпочнеться реєстрація аптек в електронній системі охорони здоров'я і керівники аптек зможуть подати заяви про укладення договору про реімбурсацію. У квітні 2019 року будуть виписані перші електронні рецепти за програмою реімбурсації «Доступні ліки», за якими можна буде отримати ліки в будь-якій аптеці, яка уклала договір з НСЗУ.

Фахівці НСЗУ готові надати інформаційну підтримку аптечним закладам будь-якої форми власності для ефективного та швидкого входження аптек у програму. Якщо ваші аптечні заклади планують взяти участь в урядовій програмі реімбурсації «Доступні ліки» та потребують інформаційної підтримки, заповніть форму за посиланням. За більш детальною інформацією звертайтесь: reimb@nszu.gov.ua. 


Для підключення до електронної системи охорони здоров'я та роботи з електронними рецептами аптеки потребуватимуть додаткового програмного забезпечення. Аптека може розробити його самостійно або обрати одну з пропозицій на ринку ІТ рішень для аптек. Повний список таких пропозицій розміщено тут.


Інформація для розробників ІТ рішень: специфікації, технологічні процеси, АРІ.