gov.ua
Державні сайти України

Національна служба здоров'я України

Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України

Людям із порушенням зору
ua
En
in English

Моніторинг — комплекс заходів, які здійснює НСЗУ як замовник медичних послуг щодо збору та аналізу інформації стосовно виконання надавачем умов договору

Моніторинг проводиться задля:
1)  Покращення виконання надавачами умов договору та вимог до надання медичних послуг
2)  Підвищення ефективності використання коштів. НСЗУ сплачує кошти за медичні послуги в інтересах пацієнта. Тож є неприпустимим стягнення оплати з пацієнта за послугу, яку заклад зобов’язався надавати безоплатно.
3)  Підвищення прозорості відносин між замовником та надавачами.
4)  Виявлення, усунення та запобігання можливим порушенням умов договору.
5)  Підвищення якості, повноти та достовірності інформації в електронній системі охорони здоров’я.

Порядок здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення є частиною Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

НСЗУ здійснює автоматичний та фактичний моніторинг на постійній основі.

Автоматичний моніторинг

– проводиться шляхом аналізу даних в електронній системі охорони здоров‘я (далі - ЕСОЗ) та дозволяє виявити порушення на основі розбіжностей в медичних даних. Наприклад, шляхом автоматичного моніторингу можна відсіяти ситуації внесення інформації про здійсненні щогодинно процедури, у разі якщо для їх здійснення необхідно значно більший час; або ж внесення в ЕСОЗ декларації з особою, яка є давно померлою та ін.

Основні напрями автоматичного моніторингу:
1. Перевірка повноти та достовірності внесеної в ЕСОЗ інформації про медичний персонал.
2. Перевірка внесених в ЕСОЗ медичних записів та іншої інформації, яка внесена після дати смерті пацієнта по пацієнтах, яким відповідно до даних ДРАГС встановлено дату смерті
3. Перевірка повноти та достовірності внесених в ЕСОЗ медичних записів, на підставі яких здійснюється формування звітів про надані послуги.

Автоматичний моніторинг проводиться на постійній основі.

Фактичний моніторинг

– тобто моніторингові візити, а також моніторинг шляхом запиту та аналізу документів,  проводиться   при виявленні ймовірних порушень під час автоматичного моніторингу та скарг пацієнтів та має набагато більший предмет моніторингу.

Документальний моніторинг   здійснюється шляхом надсилання запитів в електронній або паперовій формі надавачу, що містять перелік документів та/або інформації, які необхідно подати до замовника, та аналізу відповідних документів та/або інформації, отриманих від надавача та з інших джерел.

Моніторинговий візит  здійснюється  із безпосереднім відвідуванням місць надання медичних послуг.

Фактичний моніторинг буває плановий та позаплановий.

Плановий моніторинг проводиться за пріоритетними напрямками на підставі плану здійснення моніторингу на півріччя. Цей план формується за результатами розрахунку систем показників, що можуть підтвердити або спростувати факт наявності ризиків у роботі медичних закладів.
Система показників - це перелік індикаторів ризику за кожним з пакетів медичних послуг. Серед цих індикаторів є медичні (визначені фахівцями-медиками НСЗУ), індикатори повноти та достовірності ведення даних в ЕСОЗ.  Крім того, одним із індикаторів ризику є кількість скарг пацієнтів відносно конкретного надавача.
За кожним з індикаторів, визначених для відповідного пакета послуг встановлюється бальна оцінка для кожного закладу на підставі визначених меж допустимих значень. Сукупність бальних оцінок за індикаторами впливає на кінцеву рейтингову оцінку надавача медичних послуг за цим пакетом. Для включення до плану моніторингу за кожним з пакетів обираються надавачі, які мають найгірші рейтингові оцінки.
Розрахунок Систем показників – єдиний критерій для здійснення моніторингу. Такий підхід  забезпечує  неупередженість та об'єктивність у виборі закладів, які підлягатимуть моніторингу.

План моніторингу затверджує Голова НСЗУ наказом, після чого він публікується на офіційному вебсайті НСЗУ і надсилається надавачам та їх власникам. Плановий моніторинг передбачає комплексний аналіз дотримання умов договорів.

Позаплановий моніторинг стосуватися вузької проблематики і не обмежується пріоритетними напрямками.